Informace pro pasažéry

Kdy se létá balónem?

Balón může létat celý rok. Pro komfort pasažérů se hlavní balónářská sezóna odehrává od jara do podzimu, obvykle od dubna do září. Za pěkného počasí se dá letět i v jiné měsíce.

Balónem létáme po východu slunce nebo před jeho západem. Přes den letět nejde, protože slunce ohřívá vzduch a balón nemůže létat v teplých termických proudech, byl by neovladatelný.

Let závisí na počasí

Pro let balónem je nejvhodnější pěkné počasí. Nedá se letět za silného větru, deště a bouřky. Nějaký vítr však musí foukat, protože jinak by balón stál na jednom místě. Pohybuje se totiž vždy ve směru větru. Ke změně směru letu se využívá pouze jiného směru větru v různých výškách.

Za úspěšné provedení letu zodpovídá pilot. Jestliže tedy uzná, že počasí není vhodné pro let, zruší ho předem. Pokud se počasí změní náhle, zruší let i těsně před startem. Mějte prosím pro toto pochopení, děje se tak z důvodu Vaší bezpečnosti. V tomto případě Vám nic nepropadne, pouze se musíte přihlásit na jiný termín.

Jak probíhá let?

Místo vzletu. Obvykle se sejdeme na předem domluveném místě, odkud Vás dovezeme autem na místo startu. To volíme podle směru větru tak, abychom přeletěli požadované místo, které si chcete z výšky prohlédnout. Pro start balónu je nejvhodnější travnatá plocha o rozměru asi 50 x 50 m. Jde startovat i z posekaného pole. Auto nás bude během celého letu následovat.

Příprava ke startu. Na místě startu společně rozbalíme balón, nafoukneme ho ventilátorem a můžeme vzlétnout. Příprava zabere asi půl hodiny.

Doba letu. Vlastní let trvá hodinu, kdy po této době pilot hledá místo na přistání. V ideálním případě jím je zase posekaná louka. Let tedy může trvat od jedné do maximálně jeden a půl hodiny.

Dosažená výška. Po startu se balón obvykle vznese do výšky asi 1000 metrů nad mořem. Když je dobrá viditelnost a další podmínky to dovolí, dá se letět i výše. Po nějaké době, asi v půlce letu, pilot volí nižší hladinu letu a po hodině hledá vhodné místo na přistání.

Překvapení na závěr. Po přistání balón sbalíme, pasažéry pak čeká ještě jedno malé překvapení.

Co si mám vzít na let?

V balónu není zima. Letí stejně rychle jako vítr, takže v koši nefouká. Navíc se horkovzdušný balón musí během letu dotápět hořáky, od kterých jde teplo částečně i na pasažéry.

Doporučujeme sportovnější oblečení, jako kdybyste se vydali na výlet do přírody. Vhodná je pevná obuv pro pohyb při startu a přistání. Je dobré si vzít jednu vrstvu navíc, někdy bývá před západem slunce na místě přistání chladněji. Za teplých letních dnů se ale dá letět i v krátkých kalhotách a tričku.

Za letu je možné fotografovat a natáčet vše, co vidíte. Doporučujeme si zkontrolovat nabití fotoaparátu nebo kamery a zkontrolovat, zda máte dost místa na kartě.

Vezměte si hlavně dobrou náladu…

Rodinní příslušníci a kamarádi

Pokud by chtěl letět s Vámi někdo další, je potřeba nás o tom informovat předem při rezervaci termínu. Platba za dalšího člověka probíhá na místě startu.

Na místo startu můžete vzít i další diváky. Často tito lidé jedou za balónem vlastním autem, fotí balón cestou a sdílí s Vámi okamžiky po přistání. Domů se můžete vrátit poté s nimi nebo Vás dovezeme na místo původního setkání my.

Veřejný let balónem

V případě, že máte letenku na veřejný let balónem, můžete ji využít pro start v Jihlavě nebo v Telči. Let probíhá s dalšími lidmi v koši balónu. Letenky na veřejný let je možné rozšířit na let privátní za rozdíl cen.

Privátní let balónem

Pro dvojice, trojice, čtveřice a větší skupiny až do šesti osob pořádáme privátní lety. Tito lidé letí pouze spolu, mají celý koš pro sebe. Start si zvolí podle vlastní volby, obvykle v místě bydliště, aby přeletěli toto místo. Zpravidla ho využívají rodiny nebo skupinky kamarádů.

Jak daleko doletí balón?

Balón letí stejně rychle, jako fouká vítr. Většinou uletíme za hodinu 6 až 20 km. Za silnějšího větru ve vyšších vrstvách i kolem 30 km od místa startu.

Co když se bojím výšek?

Zkušenosti ukazují, že lidé, kteří mají strach z výšek, tento pocit buď v balónu nemají, nebo ho překonají během prvních pár minut. Na druhou stranu, pokud má někdo vyloženě panický strach z výšky, tak asi tento druh výletu nebude vyhledávat.

Mohou létat děti?

Děti mohou létat za doprovodu rodičů. Obvykle je vhodné, aby již chodily do školy. Menší děti totiž špatně vidí ven přes okraj koše a většinou je to přestane brzy bavit. Dost často se bojí i hořáků. Ve výjimečných případech je možné u privátních letů vzít i menší děti, ale vždy po předchozí domluvě s ohledem na jejich stav.

Zdravotní stav pasažérů

Let balónem není možný pro těhotné ženy, pro osoby pod vlivem drog a alkoholu.

Zdravotní stav by měl umožňovat se letu zúčastnit. Při přistání balónu může dojít k nárazu, proto není vhodné, aby pasažér byl po předešlém zranění, čerstvé operaci kolen a kyčlí.


Kontakt

Ostrov Pohoda s.r.o.
Vladan Caha
objednávky letů
602 265 265
Piloti:
Ing. Petr Klička
Ladislav Kouba
Nikola Kličková

 

Ostrov Pohoda s.r.o.